Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach kolejnego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Wrzesień był niezwykle intensywnym miesiącem dla branży stomatologicznej. Serdecznie dziękujemy wszystko technikom, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas wystawy towarzyszącej Kongresowi FDI w Poznaniu.
Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna jest w dziale „Z kraju
i ze świata”.
Wrzesień to także miesiąc premiery książki Uzupełnienia tymczasowe stosowane w protetyce stomatologicznej autorstwa Mariusza Prylińskiego i Teresy Sierpińskiej. Autorzy poruszą temat uzupełnień tymczasowych nie tylko od strony laboratoryjnej, ale także klinicznej. Treść poparta jest dużą ilością fotografii. Zachęcam do zapoznania się z fragmentem pracy na stronie 62.
Jesienne wydanie czasopisma rozpoczynamy artykułem na temat cyfrowych rozwiązań w projektowaniu protez całkowitych; autorzy Piero Venezia i Pasquale Lacasella opisują przypadek wykonania pracy dla bezzębnej pacjentki.
Z zakresu techniki ortodontycznej kontynuowany jest temat rozpoczęty w ostatnim wydaniu przez Jolantę Walasz oraz Martynę Mańkowską. Rehabilitacja protetyczna dzieci jest bardziej skomplikowana niż w przypadku dorosłych pacjentów. Autorki
przedstawiają stałe uzupełnienia protetyczne i stałe utrzymywacze przestrzeni dopuszczalne dla wieku rozwojowego oraz zasadność ich wykonania.
Z zakresu sprzętu i materiałów kontynuowany jest temat ceramiki. Dr Zbigniew Raszewski omawia zakres pracy z ceramiką skaleniową.
Serdecznie zapraszam do lektury i zachęcam do śledzenia kolejnych wydań czasopisma. W wydaniu świątecznym znajdzie się relacja z III Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy. Z kolei w wydaniu noworocznym każdy nasz Czytelnik otrzyma bilet wstępu na targi Krakdent w 2017 roku.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Artykuł szczegółowo opisuje rodzaje podparć wykonanych z tworzywa sztucznego.
Artykuł opisuje wykonanie rekonstrukcji implantoprotetycznej na 4 implantach zygomatycznych u bezzębnej pacjentki.
Artykuł omawia przykładową pracę wykonaną z użyciem otwartego systemu CAD/CAM, w którym każdy etap projektu jest wykonany na urządzeniu innej firmy.
Protetyka dziecięca to zagadnienie, które daje szerokie możliwości leczenia dzieci i zapewnia obiecujące rezultaty terapii. Protetyka wieku dziecięcego i młodzieńczego jest bardziej skomplikowana i wymagająca niż protezowanie pacjentów dorosłych. W drugiej części artykułu przedstawione zostały stałe uzupełnienia protetyczne i stałe utrzymywacze przestrzeni dopuszczalne dla wieku rozwojowego oraz zasadność ich wykonania.
Polskie Towarzystwo Techników Dentystycznych powstało w 1985 r. i obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 30-lecia działalności. Rok 2016 to rok pełen zmian związanych z wyborami.